Mitu korda oled sa lugenud mõnest ajakirjast või on sulle antud nõu, et “sa pead hoidma oma pea paigal kui lööd palli”. See võib tunduda nagu parim idee algajatele golfaritele ja juba mängijatele, kes pidevalt võitlevad oma swingi probleemidega. Aga minu meelest on see üks KÕIGE HALVEM NÕUANNE! Loomulikult, kui mängijal on palju keha liikumist ette-taha, küljelt-küljele, siis tema tabamised on väga ebastabiilsed ja paljudele kaasmängijatele võib see vihje ”hoia oma pea paigal” tunduda õige ja kasulik. See vihje või nõuanne kahjuks ei paranda mingit spetsiifilist swingi viga! Nimelt, kui sa isegi suudad hoida oma pea liikumatuna, võtad sa endalt võime liikuda swingi ajal kiiremini ja dünaamilisemalt – ehk lihtsustatuna, kaotad sa võime lüüa palli kaugemale.
Juhul kui sinu keha liigub swingi ajal ebaloomulikult palju pole probleem pea liikumises, vaid sul on swingi põhitõdedega tõsiseid probleeme ning “ravi” tuleb alustada hoopis sellest!
Millest võib tulla soovitus “hoia oma pea paigal”?
Võtame esimeseks näiteks mängija, kelle ülakeha liigub swingi allatullekus järsult pallile lähemale. Veidi enne tabamist käitub antud mängija aju instiktiivselt ning annab signaali liigutada ülakeha tagasi pallist eemale, sest muidu tabaks golfikepp maad ca 30cm enne palli. Ning isegi kui seda signaali ei tule, piisab vaid mõnest korrast jõuga kepi vastu maad lüüa, et uuesti keha tõstma hakata. Ja voilà, tulebki kaasmängijalt märkus, et “sa tõstsid oma pea enne tabamust üles, hoia see paigal”. Tegelikult on probleemi juured selles, et sinu swingi liikumise järjekord on paigast ära. Plaanin sellest uuesti lähiajal kirjutada, kuid mõningad näpunäited ja soovitused leiad paar aastat tagasi kirjutatud downswingi artiklist.
Teiseks näiteks võtame mängija, kelle ülakeha liigub swingi ajal liiga palju küljelt küljele. See on tavaliselt mängija swingile omane ja ma ei liigitaks seda väga suureks probleemiks. Pea ja ülakeha peavadki liikuma küljelt küljele, et reageerida alakeha liikumisele. Näiteks, kui sellel mängijal on backswingil liigselt sirgendatud parem jalg (paremakäelise mängija puhul), siis tema pea on sunnitud liikuma ette, et aidata downswingil jõu ülekannet kompenseerida.
Kui sa üritad swingi vigu parandada pea paigal hoidmisega, siis tegelikult takistad oma keha keeramist. Kui keha ei saa keerata, siis tekitad sa kogu jõu ja kiiruse ainult kätega. Sa lööd lühemaid lööke, aga kahjuks ei saavuta mingit stabiilsust. Tekib tunne, et sul pole tasakaalu ja käed on kontrolli alt väljas kuna keha ei osale liigutuses. Liigse käte jõu tõttu kõverdub tabamusel sinu juhtkäe küünarnukk ning tagajärjeks on kuulus “Chicken wing” asend.
Pea liikumise ideaalnäide
Allpool olevate andmete puhul on tegemist 3D andmetega, mida oleme mina ja minu kolleegid USAst juba aastaid kogunud. Andmed põhinevad HCP 2 ja madalamate mängijate swingi 3D kaardilt – info on puust ja punaselt ette antud! 😉
- Pea alla ja üles liikumine
- Algasend – 0cm
- Backswing – 0,3cm alla
- Tabamine – 7cm alla
- Lõppasend – 23cm üles
- Pea küljelt küljele liikumine
- Algasend – 0cm
- Backswing – 5cm paremale
- Tabamine – 5cm vasakule
- Lõppasend – 30cm vasakule
- Pea ette ja taha liikumine
- Algasend – 0cm
- Backswing – 1,8cm ette
- Tabamine – 2,54cm taha
- Lõppasend – 19cm taha