0

Trendid sisegolfi turul

Eestis on sisegolf muutumas sarnaselt maailma trendidele järjest populaarsemaks. Selle tõestuseks on Eestis hüppeliselt kasvanud simulaatorite arv just ennekõike käesoleval talvehooajal. Loomulikult on selle mõjutajaks suuresti mängijate suurem soov ka talvel golfimäng fookuses hoida ning teisalt suur areng ka simulaatorite maailmas. Meie laiuskraadil on enamus aastast kehvapoolne suusailm ehk mõnusalt shortsides saab garanteeritult golfi õues mängida +/-5 kuud, seega sisegolfi populaarsus on kindlasti tõusutrendis. Talvine harjutamine ja vormi hoidmine annab välishooajal mängu nautimisele olulise eelise!

Tulenevalt sisegolfi populaarsuse kasvust tegi Next Golf küsitluse, et reastada inimeste harjumused, eelistused jne. Küsitlusele vastanutest 45,7% harjutab talvel sisekeskustes regulaarselt, 48,9% harjutab aeg-ajalt ja ainult 5,4% märkis, et ei kasuta sisegolfikeskusi.

Kuivõrd paljud inimesed külastavad talve jooksul erinevaid keskuseid, siis küsisime, milliseid keskuseid on golfarid külastanud. Kõige enam mainiti Next Golf Arenat (67 korda), järgnesid Golfin 40, Golf X 38, Egert Põldma golfistuudio 17, Elamusgolf 11, Forus golfistuudio 7,  BoGolf 6 ja Mulligan Room 5. Ülejäänud sisestuudiod olid mainitud vähem kui 5 korda aga nimetatud olid kõik teadaolevad avalikud golfikohad.

Põhilise talvise harjutuskoha küsimuse põhjal oli kõige populaarsemaks kohaks Next Golf Arena (36 vastanut), järgnesid Golfin 24, Golf X 10, ei harjuta talvel 5, kodus või sõbra juures harjutab 4 ja Egerti stuudiot mainis 3 vastanut. Ülejäänud kohti mainiti vähem kui 3 korda või oli jäänud eelistus märkimata.

Küsimusele “mida talvise harjutamise juures kõige olulisemaks peetakse” olid vastused järgmised:

Simulaatoril harjutamine41.3%
Treeneri konsultatsioonid32.6%
Lähimängu ja puttamise harjutamine14.1%
Simulaatoril võistlemine4.3%

Sisegolfikeskuste suurimaks puuduseks või miinuseks toodi välja kõrged hinnad (36 korda), populaarsuselt järgmine vastus 12 häälega oli, et kõik on hästi ja kõik vajalik olemas. Järgmised read olid liiga vähe ruumi (9), ebapiisav varustus simulaatorite ja radade näol 7, vähe treeningvõimalusi ja treenerite puudus 6, vähene aegade saadavus 5, asukoht ja logistika 3. Veel oli mainitud ventilatsiooni, parkimist, juhiseid iseseisvaks harjutamiseks, karastusjookide puudumist jne.

Küsisime ka, et kas kuutasupõhine harjutamine võiks olla lahendus, millele 44,6% vastanutest vastas, et eelistavad rohkem tunnipõhist lahendust. Siiski 37% vastanutest oleks valmis ka maksma 50€ kuus ja 18,5% ei pea paljuks ka 100€ kuus.

Külastuse aegade osas on golfimängijad enamasti paindlikud (47,8%). Õhtust golfamist eelistas 32,6%, hommikut eelistas 13% ja lõunase harjutamise märkis sobillikuks 6,5% vastanutest. Keskmiselt 1-2 tundi nädalas harjutab 40,2% vastanutest ja 3-5 tundi nädalas 27,2%. Tõsisemalt harjutavad talvel 6-10 tundi 7,6% ning edasi tulid üksikud korrad kuus või talve jooksul, ebaregulaarselt läbi talve ehk kuidas juhtub jne. Oli aga päris mitu vastanut, kes harjutab talve jooksul üle 10 tunni nädalas.

Golfitreeningute juures on oluline roll ka treeneritel ja tervelt 50% mainis, et harjutab Eesti Pro’de käe all ja on teenusega rahul. 26,1% mainis, et treenerite tase ja teenus on rahuldav, 20,7% ei kasuta üldse treenerite teenust ja vaid 3,3% vastanutest ei ole treenerite teenusega Eestis rahul.

Treenerite kvaliteedihinde keskmine oli 8,31 (10 palli skaalal) ja hinde 10 oli teenusele märkinud 15 vastajat, 9 vääriliseks hindas teenust 30 vastajat ja 17 vastajat pani hindeks 8. Ühele treenerile on truuks jäänud 9,8% vastajatest ning kõige populaarsemaks oli 63%’ga 2-3 treeneri kasutamine. Oli piisavalt ka neid, kes kasutanud pea kõikide treenerite teenust ning samuti oli ka neid, kes Eesti treenereid ei usalda:)

Küsimusele, millise treeneri juures viimati käisid, kujunes pingerida järmiseks: Enrico Villo 28, Cristofer Herman 11, Martin Toom ja Torel Neider 7, Mark Suursalu ja Priit Jalasto 6, Egert Põldma ja Daniel Silva 4. Ülejäänud treenerid oli mainitud vähematel kordadel ning nimekirjas oli ka palju õpetajatena tundmatuid golfimängijaid!

Samuti uurisime, millist treenerit soovitaks mängijad mõtlemata sõbrale või tuttavale, et golfimängu parandada. Taaskord oli kõige rohkem mainitud Enrico Villo’t 35 korda, Christofer Hermani mainiti 13 korda, Torel Neiderit 12, Mark Suursalu 8, Martin Toom ja Egert Põldma 6, Priit Jalasto 5 korda. Kõiki teisi tegutsevaid treenereid oli mainitud vähem ning samuti oli ka sellele küsimusele pakutud vastuseks üllatavaid nimesid.

Kuigi talvise harjutamise juures pidas vastajatest vaid 4,3% võistlemist kõige olulisemaks, siis uurisime ka võistlemise kohta eraldi. 80,4% vastanutest ütles siinkohal, et võistlused pole talvel olulised aga ülejäänud oleksid siiski ka talvisest võistlemisest huvitatud. Küsimusele kas talvine match-play formaat võiks olla huvipakkuv oli huvi juba 32.6% osakaaluga juba suurem.

Küsitluse raames uurisime ka, millised teenuseid võiks sisegolfikeskustes veel olla. Enamus vastajatest oli seda meelt, et kõik vajalik on olemas. Siiski oli neid, kes soovisid pikemat range’i või isegi 18 rajalist siseväljakut. Sellel aastal Ameerikas käivitunud TGL formaat oli kõnetanud ka päris mitmeid vastajaid ning arvati, et midagi sarnast võiks ka olla Eestis! Veel sooviti chipi griini, rohkem lähimängu tingimusi ja ka putigriine. Kõige rohkem oli aga mainitud bunkri vajadust, et ka talvel reaalselt liivalööke harjutada.

Huvi oli erinevate sistreeningute vastu ning erineval tasemel programmide vastu. Mainiti erinevaid treenereid, kes võiksid olla vastajate igapäevaselt kasutatavas keskuses. Hind ja erinevad paketid on kindlasti valdkond, mis omab suurt mõju talvisele golfi harrastamisele.

Kokkuvõtvalt tundub, et olukord Eesti sisegolfiturul pole paha ja võimalusi harrastamiseks on. Paljudest vastusest võis välja lugeda, et kuivõrd paljud mängijad pole kõikide võimalustega kursis, siis ei teata ka teiste keskuste võimaluste kohta. Soovitud fittinguid ja varustuse proovimist pakuvad täna kõik varustuse müügiga tegelevad keskused ja tasub turul ringi vaadata, sest paljudele soovidele on tegelikult turul lahendus olemas. 

Kindlasti saab alati paremaks minna, seega loodetavasti leiab järjest rohkem golfareid tee talvise harjutamise juurde, mis annab keskuste operaatoritele kindluse parematesse harjutustingimustesse investeerida.

Täname kõiki panuse eest ning soovime õnne loosimängu võitjatele! Kuigi esimesed kevadised ilmad kisuvad õue ja osadel ka juba esimesed ringid väljas tehtud, siis sisehooaeg pole veel läbi. Kes pole veel varustuselt tolmu pühkinud, siis tasub seda teha ning hakata lähenevaks välishooajaks valmistuma!