0

Õige grip ehk hoie on alus golfimängule

Grip on golfilöögi ja sellega kaasnevalt ka mängu alustala ja kursustel on see esimene asi, mida õpetatakse. Ilma korraliku gripita on hea ja stabiilse löögi saavutamine raske. Nagu tehnika kipub vahel lagunema, siis nii võib juhtuda ka gripiga. Mängija ei pruugi sealjuures ise arugi saada, et midagi on valesti. On aga ka neid, kes küll tajuvad valet grippi ja jätkavad sellise defektse gripiga mängimist, kuna on seda pikalt teinud ja see tundub neile mugav.

Grip ehk hoie loob seose kepi tabamispinna ja palli vahele. Kui asetada käed kepile selliselt, mis soodustab kepilaba toomist tabamisse suletuna või avatuna, siis tuleb swingi jooksul teha midagi kompenseerivat! Veatu grip teeb otse löömise lihtsamaks.

ähem arusaadavam põhjus, miks hea hoie on oluline, on kiirus. Kui asetada oma käed kepi käepidemele (gripile) õigesti – käepide jookseb vasakul käel (parema poole mängijad) üle sõrmede alguskoha ja mitte üle peopesa – annate randmetele palju rohkem vabadust vinnastamiseks ja vabastamiseks. Randmete vinnastamine ja vabastamine on oluline kiiruse tekitaja swingis.
Halva gripiga kaasnevad halvad kontaktid ja tabamused, sest tabamise hetkel on kepilaba avatud või suletud asendis. Sellise gripiga hakatakse alateadvuses swingi ajal korrigeerima ja kohandama ning tulemuseks on veelgi suuremad eksimused. Eksimused omakorda sunnivad veel muutusi tegema ja nii kaob igasugune stabiilsus ning kindlustunne.

Kuidas grippi ehk hoiet õigesti muuta?

Räägime paremalt poolt mängiva golfari näitel, ehk vasaku poole mängijad peavad tegema täpselt vastupidi. Alustame vasakust ehk ülemisest käest – kepi käepide tuleb asetada sõrmede esimestele liigestele ning oluline, et vasak käsi oleks peopesaga rohkem maa suunas. Peopesas olevad pehmed padjakesed peaksid olema käepideme (varre) peal. Vasaku käe õige gripihoie tekitab nurga (jõunurga) kepi ja vasaku käevarre vahele, mis annab randmetele vabaduse liikuda.

Kontrolliks soovitame teha testi. Võtke golfikepp ainult vasakusse kätte ja tõsta enda ette paraleelselt maaga ning samas jälgige, et kepilaba näitaks taeva poole. Proovige pöial ja kolm viimast sõrme kepi küljest lahti lasta – õige hoide korral püsib kepp selliselt käes ilma suurema pingeta. Vastupidiselt liiga peopessa asetatud kepp vajub käest läbi, sest kepi laba muudab kepi raskeks. Selline vale hoie teeb tabamise ja suuna ebastabiilseks ning liigutuse palju keerulisemaks. Teemast korraks kõrvale põigates, siis puttamisel on väga hea, kui kepp on asetatud rohkem peopessa. Selliselt on puttamisel kohe tunda, et randmed ei liigu ning laba ei keera löögi ajal, mis aitab kontrollida palli stardisuunda. Tavalise löögi ja täisswingi puhul tuleb aga võtta kiirusest maksimum, mis tekib laba keeramisest downsingis tabamisse liikudes lahtisest asendist otseks.

Järgmisena tuleb vasaku käe kahe väiksema sõrmega hoida tugevalt ümber käepideme ning proovida saada vasaku käe pöial varre peale, et tekkiks tunne nagu surud pöidlajälge kergelt käepideme sisse. Seejärel aseta parem käsi käepidemele ning parema käe sõrmed on käepidemel rohkem sõrmede keskelt. Parema käe pöial võiks katta vasaku käe pöidla ning proovima peaks saada ka parem pöidlajälg varre peale. Kontrollida tuleks sealjuures, et parema käe all käepide ei libiseks peopessa vaid jääks rohkem näppude peale.

Käe asetus gripil on palju tähtsam sellest, millisel moel otsustate käed hoides siduda. Siin on kolm erinevat võimalust. Interlock gripi puhul läheb parema käe väike sõrm risti vasaku käe nimetissõrmega. Vardon gripi puhul läheb parema käe väike sõrm vasaku käe nimetissõrme taha/peale. Viimane variant on kümne sõrme grip ehk kui mõlemad käed on kinnihoides kõrvuti ja sõrmed ei kattu. Loo autor PGA Pro Ernico Villo eelistab Vardon grippi – “see hoiab vasaku käe nimetisõrme käepidemel ning aitab mul paremini kontrollida laba”. Samas Tiger Woods kasutab Interlock grippi – maitse asi:)

Neljapäeval on võimalik kõikidel huvilistel tulla tasuta online koolitusele, kus Enrico Villo räägib kogu gripi loo lahti ja lisaks juurde veel ka kasulikke näited löögi algasendi kohta. Zoom koolitus algab neljapäeval 18.00 ja registreerumiseks saada lihtsalt soov  academy@nextgolf.ee.