Golfi peetakse eelkõige väliseks harrastuseks ja enamasti alustatakse hooajaga ilmade soojenedes koos väljakute avanemisega. Siiski kaasneb talvise pausiga tunnetuse kadumine ja esimesed kevadised kuud mööduvad vormi taastamiseks. See omakorda teeb hooaja nauditava osa lühemaks, sest paar kuud kuluvad eelkõige range’l või lihtsalt rajal ebaõnnestunud löökide tagajärjel tekkiva frustratsiooniga võitlemisega. Et hooaeg saaks murule siirdumisel kohe hoo sisse ja oleks võimalik terve kevad-suvi mängu nautida, tasub ka talvel harjutada, sest kõik on rajal rõõmsad, kui löögid toimivad!
Sees harjutamise tingimused on Eestis ideaalsed – võimalik on nii “meelelahutuse” vormis simulaatoril mängida, keskenduda siserange’l tehnikale ning loomulikult arendada oskusi lähimängus. Tehnika täiustamiseks pole vaja täismõõtmetes range’i, sest seal võib fookus tihti minna just löögipikkusele ja tehnika lihvimine jääb tahaplaanile. Lühikeste (poolikute) löökide puhul saab keskenduda just löögitehnika pisidetailidele ning maksimaalse pingutuse asemel tekib parem arusaam muutustest! Lisaks on võimalik ka talvel palliradareid kasutades, aeg-ajalt mõõta löögipikkust, erinevaid nurkasid jms.
Liigne numbrite jälgimine aga harrastusgolfarile kasuks ei tule, sest nende muutmine on pikk protsess ja löögiliigutuse tähtsus kipub mõttelaadis numbritele alla jääma. Liiga palju informatsiooni pole kunagi hea ja tasub pigem konsulteerida või treenida aeg-ajalt pro’ga, kes annab selged suunised ning vajadusel korrigeerib. Parim kombo talviseks harjutamiseks oleks treeningud treeneriga, individuaalne harjutamine muutuse kallal ning sinna kõrvale mõned ringid simulaatoril fun’i säilitamiseks! 1-2 korda nädalas talviseid harjutamisi annavad kevadeks super ettevalmistuse ning edumaa talvepuhkust nautinud kaasmängijate ees.
Talvistel treeningutel on võimalik kasutada erinevaid abivahendeid, et löögiliigutust treenida – drill stick’id, peeglid, targetid jne. Tehnika treenimine on aeganõudev töö – periood novembrist aprillini on selleks parim aeg, jättes kevad-suve just mängu nautimiseks. Kuigi alguses seest välja siirdudes ei pruugi kõik esimestel ringidel õnnestuda, siis võtab see maksimaalselt 1-2 nädalat kohanemiseks versus talvepuhkuselt tulnute 1-2 kuulise sisseelamisega. Ühtlasi püsib talvise harjutamisega füüsiline toonus paremini ning lihasmälule ei tule restarti teha. Talviseks hooajaks tasub seada endale ka selged eesmärgid ning koos treeneriga panna paika treeningplaan.
Aasta lõpus avatud Next Golf Arenal on väga reaalsed tingimused ennekõike lähimängu arendamiseks, mis annavad õige tunnetuse. Võimalik on harjutada kuni 30 meetriseid lähilööke ning kuni 20 meetriseid putte kalletega greenil. Samuti on keskuse green ja rough tõetruult sarnased paljudele väljakutele, kus erinevalt küljelt lähestumisel või puttamisel break’ib green erinevalt – kus võtab palli rohkem kinni, kus võimendab veeremist tänu muru “kasvu” suunale.
Sisetreeningul tasub keskenduda puhta tabamuse otsimisele, sest see aitab hiljem vältida suuri divoteid ja aitab paremini kontrollida spinni (vint, keere).
Samuti saab sees väga edukalt kujutlusvõimet kasutades õppida erineva pikkusega lööke, kui jälgida palli lennukaart ning kõrgust. Kuna sisetingimustes on löögid lühemad, siis kasvab ka löödud pallide hulk võrreldes välirangega kiiresti. Sellest tulenevalt on kasulik talvisel harjutamisel eelkõige pühenduda löökide tehnilisuse peale ja võtta rahulik tempo koos analüüsimisega. Viimastel aastatel on jõudsalt kasvanud simulaatori või swingianalüsaatori tähtsus mängijate mõttemaailmas. Swingianalüsaator pole võluvits, mis kõik korda teeb, sest parameetreid on seal palju. Keskendudes ühe parameetri korrigeerimisele võib paigast nihkuda mõni teine ja nii toimub vea parandamine veaga!
Seega pole arukas treeningutel suurelt andmetele tugineda. Kui eesmärk on mäng ja fun, siis võib simulaatoril kasvõi iga päev mängida. Siiski on oht ootuste kasvul, sest algorütmidel töötavate seadmete tulemused on tihti paremad mängija tegelikest oskustest. Nii on paljud mängijad tulnud kevadel simulaatorilt õue ning eeldanud, et talvel mängitud scratch tulemused on ka väljas garanteeritud, aga paraku on reaalsus teine. Kui aga eesmärk on talvega tehnika kallal tööd teha, siis tasub küll aeg-ajalt ka swingianalüsaatori abil numbreid kontrollida, kuid enamus tööd tuleks teha rahulikult korduste abil matil või lähimängualal.
Sisetreeningud ei pea kindlasti olema igavad ja üksluised, sest kui teada, mille nimel tööd teha, saab need põnevaks ja mitmekesiseks muuta. Lisaks tasub talvistele golfitreeningutele juurde liita ka füüsilise poole arendamist, mis taaskord aitab talvist treenimist mitmekesistada.
Kokkuvõtvalt peaks igaüks endale selgeks tegema, kas talvised treeningud ja mängimine on ainult “vormi hoidmise” eesmärgil või paremaks saamisel. Viimasel juhul tasub kindlasti alustada treeneriga kohtumisest ning plaani koostamisest. Treenereid ehk golfi mõistes Pro’sid on mitmeid ja nende kõrvale on tekkinud Eestis hulk soolapuhujaid – eks iga mängija teeb otsuse, kas usaldada spetsialiste või isehakanud posijaid. Hilisem ümberõppimine võib lõpuks minna oluliselt kallimaks ning kindlasti on aeganõudvam, seega soovitus on alati minna kogemustega spetsialistide juurde abi küsima!
Next Golf Arenal on võimalik liituda erinevate treeningutega või küsida ka individuaalset nõustamist. Meie treenerid PGA Pro Enrico Villo, PGA Pro Priit Jalasto ja Pro Egeti Liiv aitavad talvega kindlasti uuele tasemele jõuda! Kirjuta meile.