0

Drive – kuidas lüüa avalöök kaugemale

PGA Pro Enrico Villo pühendab selle nädala naistepäeva puhul just õrnemale soole ning räägib, kuidas löögil distantsi juurde saada!

Kuigi enamik löögi põhimõtteid golfi juures on naistel ja meestel samad, siis mõned swing’i fundamentaalsed erinevused on meeste ja naiste vahel olemas. Kuna mehed liigutavad golfikeppi kiiremini ning on üldjuhul kasvult pikemad ja füüsiliselt tugevamad, siis on oluline, et varustus oleks sobiv! Golfivarustus on disainitud selliselt, et maksimaalselt ära kasutada swing’i eripärade ja kiiruse erinevus. Ehk naiste golfikepid on tavaliselt lühemad, varred kergemad ja pehmemad ning gripid on peenemad.

Nüüd aga küsimuse juurde, et kuidas lüüa avalöök kaugemale?

Kõigi golfarite soov on lüüa võimalikult pikalt. Naiste drive’i puhul võib tihti märgata sarnaseid vigu, millele tuleks tähelepanu pöörata. Kõigepealt tuleb alati üle kontrollida oma grip, mille kohta avaldasime artikli veebruari alguses. Kui grip ei ole korrektne, siis kahjuks ei saa golfikeppi swing’i ajal roteeruma, mis on peamine kiiruse “surm”. Algasendi puhul on alati vaja meeles pidada, et driveri löök on erinev raua löögist. Drivergia lüües soovitakse palli tabada alt ülesse suunduva liigutusega ja seega on oluline, et driveri löögi puhul algasend seda ka võimaldaks. Seega kontrollige, et algasendis oleks õlgadest laiem harkseis, pall oleks vasaku jala siseküljega samal joonel ning kepi ots näitaks keha keskele. Samuti peaks meeles pidama, et lülisammas oleks algasendis palli taga.

Üks asi, mis naiste puhul tihti jääb küsimata, kuna see võib piinlikust tekitada on: kas käevarred peaksid olema rindadest üleval või allpool. Vastus on, et kindlasti üleval pool! See annab ruumi teha hea ja vaba keha pöörde. Kui panna käed allapoole rindu, siis see takistab keha pööret ja tekib olukord, kui on väga keeruline saada backswingis kepp üles. Siin kohal peaks ka mainima, et oluline kanda head ja toestavat spordi rinnahoidjat, mis tagab optimaalse keha liikumise.

Nüüd swingi juurde

Golfipall ei tea, mis soost golfar teda lööb või mis on golfari vanus või mängutase. Pall reageerib ainult kepi allatuleku nurgale ja suunale, millisele kepilaba näitab tabamise hetkel ning millise kiirusega kepp palli tabab. Eesmärk olenemata golfarist, on tabada palli alati nii, et kepp oleks otse ja tabamine oleks laba keskele. Sinna jõudmiseks on mitu võimalust.

Füüsiliselt on mehed pikemad ja neil on ka rohkem ülakeha jõudu. See annab sõna otseses mõttes meestele võimaluse lüüa palli jõuga. Tihti võib mehi löömas näha ainult kätega, see tähendab, et nad ei keera oma keha backswingis piisavalt. See loob küll väga palju ebastabiilsust, aga nad saavad ikkagi enam-vähem soovitud löögipikkuse. Naistel on anatoomiliselt laiemad puusad ja kitsamad õlad. Kahjuks pole naistel ülakehas sama palju jõudu kui meestel ning ainult kätega löömine ei anna piisavalt kepilaba kiirust. Seega peaks naised kasutama oma selja ning alakeha suuremaid lihaseid. Suur pluss naiste puhul on see, et naised on enamjaolt meestest palju painduvamad ning see võimaldab teha backswingis korraliku keha pöörde.

Piltidel on Eesti hetke üks parimatest noormängijatest Mariliis Palm oma backswingi lõpus.

Keha nurgad ei ole muutunud – puusa ja põlvenurk on samad ning vöö pannal näitab alla. Paljud mängijad kaotavad kahjuks backswingi lõpus oma keha asendi. Selles asendis tunneb mängija suurt venitust oma seljas ning vaatamata sellele, et kepp ei ole isegi paralleelne maaga, on ta ülakeha keeranud ümber lülisamba 90 kraadi. Mariliis tunneb oma swingis, et ta istub parema puusa liigese sees ja parem tuhar on töös. Jalad on surutud tugevasti maa vastu, mis on see jõud, mis võimaldab tal lüüa palli kaugele.

Downswingis tuleks tõmmata üles ja mitte alla! Käte otse alla tõmbamine paneb kepi liikuma aeglaselt, mitte kiiresti. Esimene liigutus peaks olema tõmme eemale. Alles tabamises tõmmatakse golfikepp otse üles enda poole, et panna laba liikuma vabalt ja suure kiirusega.

Sama oluline kõikide eeltoodud swingi detailidega on korralik lõppasend. Agressiivne lõppasend lisab kepilabale kiirust. Rind ja puusad näitavad suunast vasakule ning parem õlg on keeranud täielikult löögist läbi. Agressiivselt lõppasendisse liikumine on jõu tekitaja, seda muidugi eeldusel, et on tehtud korralik backswing. Raskus peaks olema täielikult vasakul jalal ja parem jalg toetab kergelt suurele varbale ning põlved on praktiliselt koos.

Õige kehapöörde harjutus

Järgmine lihtne harjutus näitab, kas ülakeha keere backswingis on korrektne, sest ülakeha pööre aitab genereerida löögijõudu. See harjutus aitab parandada ka jalgade tööd ja liikumist. Sageli ei julge mängijad keerata oma keha, kuna nad kardavad tabamise muutumist raskemaks. Aga ilma keha keeramata peab kuskilt järgi andma (puusad, jalad ja põlved liiguvad liiga palju), et saada backswingi lõpus käed ja kepp natukenegi kõrgemale. Nagu pildilt näha, siis liiga suur puusa keere ja põlvede liikumine backswingis on suur jõu kaotaja ning tekitab ebastabiilsust.

Proovige allolevat harjutust järgmiste etappidena:

  1. Võtke oma tavaline (mugav) algasend ja asetage golfikepp risti oma õlgadele, et kepi varre ots näitaks sihtmärgi suunas.
  2. Alustades backswingi peaks tekkima tunne, et ülakeha teeb täispöörde (90 kraadi). Selles asendis peaks kepivarre ots näitama nüüd palli suunas.
  3. Järgmisena peaks puusad pöörama umbes 20 kraadi ja jalad peaksid püsima stabiilsed. Toimub väike raskuse ülekanne, mille ajal peaks tajuma, et vajutate paremale jalale ja proovite raskuse hoida jala siseküljel – mitte välisküljel. Liigne jalgade liikumist põhjustab ebastabiilsust ja kehva raskuse ülekande.

Soovime kõikidele head harjutamist ja loodetavasti aitab swing’i tehnika muutmine ka lisameetreid juurde saada. Neljapäeval, 11. märtsil toimub Next Golf Academy järjekordne webinar, kus jätkame antud teemal. Kuigi fookus on naistepäeva nädalal eelkõige naistel, siis osalema on oodatud ka mehed, kellele anname samuti juhiseid lisameetrite saamiseks!