Golfivarustuse valimine ja soetamine on tänapäeval keerukam protsess, aga samas alustav golfar ei peaks väga üle mõtlema. Iga golfar on kehaehituselt ning swing’ilt erinev, sellepärast on uusi või kasutatud golfikeppe soetades oluline teha õige valik. Üks võimalus on teha custom club fitting, kus erinevaid labasid ja varsi proovitakse, et leida sobivaim kooslus. Õige ja sobilik varustus istub mängijale paremini ning aitab mängida oma võimetele vastavalt parimat golfi. Samas tulles tagasi esimese lause juurde, siis alustaval golfaril fittingus varustust testida on suhteliselt mõttetu, sest löögid pole veel stabiilsed ja täpsed, et fittingu andmeid võrrelda.
Next Golf fitting spetsialist Sten Erik Soo on saanud erialase väljaõppe PINGi tipptasemel fittingukoolituselt ning harinud ennast teadmistega maailma parimatelt spetsialistidelt. Seega alljärgnevalt räägivad tema ning Pro Enrico Villo fittingust.
Fitting on tänapäeval ülimalt täpis-tippteaduslik teenus, mille „pioneeriks“ peetakse PING’i ja selle asutajat Karsten Solheim’i. Just Karsten ei suutnud leppida väitega, et üks golfikepp sobib kõikidele, sest mängijad on erinevad. Nii sai loodud võimalus sobitada erinevaid labasid erinevate vartega ning võrreldes erinevate kombode tulemusi saab leida sobiva, kus löökide täpsus on pikkuselt parim ning omakoda eksimuste spekter kõige väiksem. Maailma täna ühes juhtivas fittingukeskuses, True Spec’is, kestab täisfitting vähemalt 3,5 tundi. Miks nii pikalt? Golfikeppide juures on mitmeid komponente, mis tuleb iga mängija jaoks sobitada täiuslikkusele. Rolli mängib nii mängija tasemele vastav golfikepi laba, vars, kepi lie angle ja grip. Kõige viimasena vaadatakse üle keppide loft’id ja swingweight’id, et kogu golfisett oleks mängija jaoks sobiv. Kõige olulisemad on just varred ja laba, sest neid on hiljem tülikas ning kallis vahetada.
Õige golfilaba leidmine on oluline iga golfikepi, ka putteri puhul!
Raudlabasid leiab ühe golfibrändi tootevalikust üldjuhul 2-6 seeria kaupa, drivereid ja puu’sid 1-3 kaupa ning ka wedge’i labasid leiab erineva grind’iga (lõikega). Mängija tasemele sobiva driveri või raualaba leidmine on üpriski lihtne – see peab pakkuma talle piisavalt andestavust ja kontrolli. Ka wedge’i laba valimisel on viis sama, nt. laiem sole (laba tald) on järsule golfilöögile andestavam kui kitsam sole, mis sobib mängijale paremini varieerida (lüüa ka kõrgeid lob ja flop lööke erinevatelt pinnastelt) oskavatele mängijatele. Putteri laba tüüp on kinni mängija tunde eelistustest – kas pigem rasket või kerget, suuremat (mallet) või väiksemat (blade) laba – oluline, mis silmale meeldib ja emotsionaalsel rahuldust pakub!
Sobiv vars
Varre leidmine on oluliselt raskem protsess laba leidmisest, kuna ühe varretootja valikust võib leida mitukümmend erinevat vart. Varre juures on palju muutujaid – jäikus, torque (vääne), paindeparameetrid (varre poolt tekitatud spin ja launch) ning varre siseehitus ehk profiil. Varre profiil ongi kõige olulisem muutuja golfikepi juures, kuna see on ainukene, mida mängija löögi hetkel tunneb ja tajub. Kõik ülejäänud muutujad on arvulised ning neid kasutatakse, et sadasid turul olevaid varsi oleks lihtsam eristada. Head fittinguspetsialisti eristabki „soolapuhujatest“ just teadmised ning ala tundmine läbi ja lõhki, mille abil tuntakse erinevate varte profiile ning suudetakse umbes 5 löögi ja mängijaga lühikese suhtluse abil kitsendada varrevalik 100 kuni 1000 pealt 5 kuni 10 peale.
Lie angle
Lie angle ehk kepilaba ja varre vaheline nurk on oluline enamasti raudkeppide puhul. Mängija jaoks on ideaalne lie angle selline, kui kepilaba asub tabamuse hetkel sirgelt põhja peal maas. Arvamus, et kepilaba peab ka algasendis asetsema sirgelt maas on TOTAALSELT VALE!! Põhjus on sellest, et algasendis puuduvad golfikepile rakendatud jõud ja väänded, samal ajal kui tabamusel on need olemas. Samamoodi on mängija kehaasend algasendis ja tabamusel totaalselt erinev. USA Top-50 treeneri Mike Jacobsi ja ka mitmete tipp-fittinguspetsialistide teada on ainukene mängija Bryson DeChambeau, kelle kepp asetseb nii algasendis kui tabamusel üpriski sarnaselt.
Sellepärast on lie angle’t ka võimatu silmaga hinnata või mõõta ja on vaja kasutada muid meetodeid. Kõige levinum ja kindlam neist on lie board’i abil mõõtmine – golfilaba alla kleebitakse spetsiaalne teibiriba ning pall lüüakse plastikplaadi pealt, mis jätab teibi peale jälje, kuidas kepp tabamusel asetses. Tõsi, viimasel ajal on siin tekkinud vastakaid arvamusi, sest antud plaat tõstab palli maapinnast kõrgemale ning samuti välistab kepi liikumise tabamise järgsel maasse (divot maapinnalt lüües).
Lie angle’t võimalik mõõta täna tipptasemel golfiradarite Flightscope, Trackman, Foresight Quad jt abiga. Kuid nende radarite puhul tuleb arvestada fakti, et neil on väga suur mõõtmisviga! Vea põhjuseks on termin nimega shaft deflection – mitte ükski vars pole perfektselt sile ja sümmeetriline ning sellepärast võib löögi hetkel painduda igas suunas. Shaft deflection’i tõttu pole olemas ka ideaalset lie angle’t – mõõtmisviga on ±1° ning soovitus on lie angle’id mõõta vähemalt kord aastas. Võrdluseks, et tuurimängijad kontrollivad enda lie angle’id 1-2 nädala tagant, sest lööke tehakse väga palju ning need on tavaliste klubimängijate löökidest oluliselt jõulisemad. Shaft deflection’ist lõplikult vabaneda pole võimalik, aga tehnoloogiaga SST PURE on võimalik seda minimeerida.
Mitmed tänased varustuse tootjad võimaldavad labanurga väänamist (bending), aga siin peaks kindlasti seda tegema antud brändi volitatud müüja juures. Kui väänata sulamit, mida ei tohi väänata, siis võib kepilaba lihtsalt murduda. Samuti on väänamist lubavate sulamitega labade puhul alati kindlad piirid, mille ulatuses seda tohib teha. Taaskord nende ületamine või liigne väänamine ühest äärmusest teise võib tuua kaasa hilisema laba purunemise. Ja loomulikult pole sel juhul enam golfikepil garantiid ning asi võib päris kulukaks minna!
Gripivalik
Samamoodi nagu erineb mängijate kehaehitus, erinevad ka mängijate käte ning sõrmede suurus ja/või pikkus. Sellepärast on golfikeppide valimisel oluline ka valida sellele õige grip. Grippe saab sobitada nii teibikihtide arvu, gripi jämeduse või ehituse järgi. Kui keppidel on vale grip, siis see mõjutab oluliselt lööki ja seda ei osata tihti seostada halbade löökidega! Liiga peen grip soosib laba sulgemist, ehk suuremat draw/hook’i kaart – liiga jäme grip blokeerib laba sulgemist ehk soosib suuremat fade/slice’i kaart.
Kokkuvõtvalt on seega varustuse valimisel palju parameetreid ja osasid, millega peaks arvestama. Tavalisest spordipoest või isegi spetsiaalsete golfikaupade müüjate letilt ostetud varustus ei sobi kõikidele mängijatele sarnaselt. Võib juhtuda, et mõnele istub see nagu valatult ja teiste halbade löökide põhjuseks on just selle sobimatus. Siiski on alati iga tootja setid riiulis standard versioonis – kõige levinumalt stiff ja regular – kus siis on kombineeritud sobivaim kombo varrest ja labast tulenevalt kepiseeria spetsifikatsioonidest. Kindlasti peaks aga aru saama, et õige golfikaupmees ei proovi kunagi laoseisu vähendamise eesmärgil pähe määrida riiulil seisvat varustust! Levinud on ka box-set varustused, kus kõik vajalik valik sees aga need on enamasti alustavatele mängijatele ja isegi siin on turul palju liiga raskeid/kergeid või kehvadest komponentidest kokkupandud golfikeppe. Kõige hullem lugu on aga kindlasti odavate koopiatega, kus kasutatakse kohati väga ebakvaliteetseid materjale!
Hea varustuse müüja ei tee kunagi maha teise kaubamärgi toodangut, sest kõikide tänaste juhtivate brändide valikus on erinevad tooted erinevate tasemete jaoks olemas. Samuti on igal kaubamärgil oma nüansid, mida peab teadma. Nii võib loft/lie muutmisel numbritega kõvasti ämbrisse astuda. Aastaid tagasi ostetud varustus ei pruugi uuesti fittingus anda mängijale sobivaid numbreid, sest muutunud on võibolla swing või algasend ning samuti kepid juba korduvate löökide tagajärjel nurkasid muutnud. Soovitus on mitte uskuda ebaprofessionaalseid müügimehi, kes üritavad väita, et fitting on valesti tehtud või veelgi hullem, et teile on tehasest saadetud vale varustus. Fittingu aluseks on alati raport ja selle põhjal võib lasta alati kohapeal kõik üle mõõta – lastes aga sõbral või asjatundmatul tegelasel keppe väänata on suur viga! Loogika juba ütleb, et brändid on panustanud tootearendusse aastakümneid miljonites raha ja vaevalt nende tehased saaks lubada ebakvaliteetset toodangut. Paraku leidub alati isehakanud spetsialiste ja kohalikke meistreid, kes arvavad teadvat paremini – siiski soovitame uskuda spetsialiste
Nagu ükski kirurg ei suuda lõigata 100%’lise õnnestumisega nii võib ka juhtuda fittinguga, et kuskil oli viga või mängijal endal oli fittingus käies teistmoodi päev või mõne aja möödudes asend ja swing muutuvad. Fittingu tulemusel soovitatakse alati sellel päeval ja hetkel sobivaid varustus ning tihti juhtub ka nii, et saadakse vaid kinnitus olemasoleva varustuse sobilikkuse kohta või piisab näiteks ainult nurkade korrigeerimisest ja grippide vahetamisest.
Next Golf fittingukeskuses saate valida ja proovida PING, CALLAWAY, COBRA ning ODYSSEY varustust. Sellel hooajal on oodata veel ka põnevat lisa, seega tasub tulla proovima või küsima arvamust olemasoleva varustuse sobivuse kohta. Fittingud toimuvad aastaringselt Next Golf Arenal, aadressil Suur-Paala 19.
Nauditavaid mänguringe soovides!